Rioja veiniteigijad on sajandite jooksul olnud mehed – veinitegemise kunsti on pärandatud põlvest põlve poegadele. Aga on üks erand – Berta Valgañon. Kahe lapse ema, kes sõidab trakoriga, villib veine pudelitesse ja korjab marju viinapõldudel – üks väheseid naisveinitegijaid Riojas.
Berta on neljada põlve veinitegija Rioja Altas. Tema vana-vanaisa istutatud viinapuud 1901. aastal on juba üle 120 aasta vanused ning kasvavad 600 m kõrgusel – Rioja mõttes kõrgel mägedes. Sealsed marjad saavad keskmiselt 1-2 nädalat hiljem valmis kui mujal Riojas. Veinid on see-tõttu õrnemad ja graatsilisemad.
Berta valmistab 6 veini ning kokku 5000 pudelit aastas. Partiid on väikesed aga kvaliteet kõrge. Tema viinapuupõllul kasvavad sellised haruldased sordid nagu Calagraño, Craciano, Grenache Tintorera ja Maturana Tinta, mida enam Riojas naljalt ei leia.
Suur vedamine
Kui 1950ndatel juuriti Riojas viinapuid välja ning hakati vilja kasvatama, kadusid paljud vanad sordid – õnneks Berta vanemad kasvatasid marju edasi ning igivanad viinapuud jäid alles. Tänapäeval ei ole need sordid enam lubatud – ainult neil, kel on vanadest aegades järgi, võivad nendest sortidest veine valmistada.
Kümme aastata tagasi otsustas kahe väikese lapse ema Berta, et võtab oma isalt veinimaja pidamise üle. „Tahtsin lastele näidata, et ka veinitegijana on võimalik elada,“ ütleb Rioja kõige rõõmsameelsem veinitegija oma veinikeldris.
Inglismaa hinnatuim sommeljee Jancis Robinson kuulutab: „Jätke Berta nimi meelde! Berta veinid on väga intensiivsed ja väljendusrikkad.“ Sama meelt on Rioja parim veinitundja Tim Atkins, kes on andnud kõigile Berta Valgañoni veinidele üle 90 punkti.
Nii Berta punased autoriveinid kui Pretium sarja veinid on säilitusveinid, neid võib keldrites hoida vähemalt 10 aastat.