Madeira Tropicana

Madeira saarestiku pindala on väiksem kui Hiiumaa oma ning asub see Eestist lausa 4000 km kaugusel.  Veiniekspressi jaoks on see seni kaugeim paik, kust veine toonud oleme.

Eesti jaoks on saared troopilised – aastaringselt on keskmine temperatuur 20C, suvel 25-26C. Hetkel on küll ka seal külmalaine, pealinnas Funchalis on (kõigest!) 16C.

Saarte edulugu on paljuski veinidega seotud. Meremehed, kes olid teel Ladina Ameerikasse, peatusid varude kogumiseks just seal. Kaasavõetav vein küll kangestati ehk sellele lisati brändit, et vein pika tee Ameerikasse vastu peaks. Madeirale iseloomulik vein sündis siis kui üks laadung kangestatud veini saabus saartele tagasi ning avastati, et pikk aeg kuumas ja loksuvas laevas on veini maitseomadusi meeldivalt tugevdanud. Tänapäeva Madeira veine pikale merereisile ei saadeta, vaid sama efekt antakse erinevatel viisidel juba kohapeal.

Madeira vein oli ülemaailmselt populaarne 18. sajandil, mil oli kiire koloniseerimine aeg Ameerikas, Aafrikas ja mujal. Noor USA oli Madeira veinidele väga maias, Thomas Jefferson tähistas sellega isegi Iseseisvusdeklaratsiooni allakirjutamist,

Madeira veinitööstus sai suure löögi 20. sajandi algul mil USA keelas alkoholi tarbimise ning Venemaal käis samal ajal kodusõda. USA ja Venemaa olid olnud veinile suurimad turud. Lisaks olid nüüd olemas ka võimsamad laevad, mis ei pidanud pikal teekonnal enam saartel vahepeatust tegemagi.

Veini üldine kvaliteet langes ning võeti uus suund hakata tegema hoopis söökide valmistamiseks mõeldud madala kvaliteediga Madeirat kuni aastani 1988, mil üks portugali perekond investeeris sealsesse tööstusesse ning asus taas veini kvaliteeti tõstma ning maailma vallutama.

Barbeito veinimaja, mille toodangut saab Veiniekspressi kaudu tellida kuni 16. jaanuarini, on saarte üks kuulsamaid. Seal asuti hulljulgelt veine tootma 1946. aastal, ajal mil Madeira ülemaailmne müük oli saavutanud järjekordse madalpunkti. Veinimaja on samale perekonnale kuulunud asutamisest saati.

Berbeito müüb enamuse oma toodangust Jaapanisse ning uhketele briti veinipoodidele. Kuni jaanuari keskpaigani on veinimaja parimad Madeirad ja valged veinid saadaval ka meile!

Veinivaliku leiad siit.

See postitus avaldati rubriigis Lugu. Pane järjehoidjasse: SIIT.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Veiniekspress Oled kindel, et oled vähemalt 18 aastat vana?